Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, herkesin üniversite okumak zorunda olmadığını, meslek liselerinin güçlendirilmesi ve üniversitelerdeki yığılmanın azaltılması gerektiğini söyledi ve "Üniversite öğrencisi sayısı çoksa o ülkede sorun vardır" dedi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, sınav sisteminde ve eğitimde istedikleri değişimi, Hürriyet Ankara Temsilcisi Hande Fırat ve Hürriyet muhabiri Gamze Kolcu’ya anlattı. 

Meslek liselerini güçlendirerek üniversitedeki yığılmayı azaltmak istediklerini söyleyen Selçuk, şöyle konuştu: 

Üniversite öğrencisi sayısı çoksa o ülkede sorun vardır. Herkes üniversite okumak zorunda değil.   Meslek liselerine karşı oluşan olumsuz yargıyı da yönetebiliriz. Otellerde onlarca okul açtık, yüksek puanlı öğrenciler o okullara başvuruyor. İTÜ Teknopark okuluna girmeye çalışıyor öğrenciler. İş garantili okullar bunlar.

 

İlkokul 1, 2, 3’ten itibaren hangi çocuğun ne gibi başarıları ve ilgi alanları olduğunu belirleyecek bir sistemin başlatılacağını söyleyen Selçuk, “Çocukları okula başladıkları günden itibaren sistem tanıyor, takip ediyor. Çocukların özgeçmişleri elimizde. Seneye pilot uygulama yapılacak” dedi. 

Bakan’ın açıklamasına göre 2021-2022 eğitim-öğretim senesine yetişecek uygulamada sistem verileri anlık olarak sürekli kendini güncelleyerek çalışacak. 

Liselere giriş sınavıyla ilgili de konuşan Bakan Selçuk, “Hiçbir çocuğun hayatını zorlaştırmayacağız, hiçbir çocuğumuz bundan dolayı strese girmeyecek. Öğrencilerin mevcut artış oranından kaynaklı bir problem yaşamayacak” dedi. 

“Türkiye’de okullar arası imkân farkı gerekenin çok üzerinde”

Sınavsız bir sistemin hayalini kurduğunu söyleyen Ziya Selçuk, şöyle devam etti:

Birdenbire sınav kalksın, her şey sınavsız olsun, herkes istediği yere girsin bu mümkün değil. Şundan dolayı değil; okullar arasındaki imkân farkı olması gerekenin çok üzerinde Türkiye’de. Bu Batı Avrupa’da yüzde 10’un altında. Okullar arasında imkân farkları olunca veli ‘Ben şu okulu istiyorum’ diyor. O okula talep artıyor ve sınav kaçınılmaz oluyor. Eğitimin amacı da değişiyor, yani sınav için elemek için eğitim yapıyoruz.

 

"Sınava değil hayata insan hazırlamalıyız” 

2040’a doğru dünyada, tarihinin dördüncü büyük kırılmasının yaşanacağını söyleyen Selçuk, “Tarım, sanayi ve bilgi toplumundan sonra dördüncü büyük kırılma geliyor 2030’ların sonunda. Mevcut istihdam sistemlerinin tümünü yok sayıyor. Bunun içinde çocukların bu beceriyle meşgul edilmemesi gerekiyor. Sınava değil hayata insan hazırlamalıyız Türkiye’de. Dünyanın istediği beceri seti ne ise ben o beceri setini okul öncesinden itibaren vereyim istiyorum” dedi. 

“Ankara Fen’e değil meslek lisesine girdiler”

“Son 12 yılda öğretmen eğitimi yapılmamış mesleki eğitimde şu anda yüzde 64’ünün eğitimini bitirdik. Erkek çocuklarının askerlik sorunlarından dolayı işletmeler almak istemiyor. Pozitif ayrımcılık yaptık normal liseye 3 sene tecil, öbürüne 6 sene yaptık. Yedek astsubaylık getirdik, askerlik sorunu çözdük ilk defa. Türkiye’de bu yıl 246 tane patent ve faydalı model yapıldı. 11 tane otelin içine geçen sene okul açtık. ASELSAN içine okul açtık Ankara Fen Lisesi’nin puanıyla. Meslek lisesine girdiler ve Ankara Fen’e gitmediler. Teknoparklar içinde okul açıyoruz.”

“Meslek liselerinin içindeki makine parkı eskidiği için biz fabrikaların, otellerin, işletmelerin içini okul haline getirdik. Çünkü makine alamıyorsan olan yere götür.”

 

Bu yıl eğitim şûrası toplanacak 

2020’de bir milli eğitim şûrası toplanacağını ilk kez duyuran Ziya Selçuk, tarihin okullar açıldıktan sonra olacağını sözlerine ekledi. 

Selçuk, “Asıl iş daha sonra gelecek ve bu şûra değişik olacak. Geleneksel metotta bir şûra yapmayacağız. Daha farklı bir şûra yapacağız” diye konuştu. 

Hürriyet